FSFinalWord.cz

Prosinec 12, 2022

Friday Edition: Američané budou lenošit, až ovládnou své stroje

Minulý týden jsme psali o tom, co ve svém vydání z 16. května 1926 New York Times Magazine nazval „ráznou kritikou amerikanizace“ z pera Karla Čapka. O tři týdny později, 6. června 1926, tento časopis otiskl reakci rektora University of Wisconsin, Glenna Franka. Titulek zněl: „Říká, že získáme volný čas pro duchovní záležitosti rozvojem naší strojové civilizace.“

 

Uvádíme překlad té části článku, která nám přišla zvláště zajímavá. Celý článek najdete zde.Až ovládneme naše stroje, pokud se nám to podaří, a získáme díky jejich rychlé a hromadné výrobě poměrně hodně volného času, čeká nás dlouhé dobrodružství, kdy se budeme učit, co dělat s volným časem. Zpočátku jím budeme nepochybně plýtvat. To však nedokazuje, že volný čas je zhoubný. Otroci, kteří se dostanou z dlouhého otroctví, se nenaučí přes noc, jak se mají chovat svobodní lidé. Již nyní je naším úkolem rozvíjet vzdělávání dospělých, které by Američanům pomohlo zjistit, co mají dělat se svými mozky po skončení pracovní doby.

 

V našem životě potřebujeme více volného času. Pan Čapek to nemůže v tomto ohledu přehnat. Ale získáme ho tím, že budeme rozvíjet naši strojovou civilizaci, ne že od ní budeme utíkat. Neexistuje dost ostrovů, aby se z nás všech stal Robinson Crusoe. Až získáme více volného času, spolehněte se, že se ho dříve či později naučíme využívat, a pak už nás nebudou moci všichni ti Čapkové poučovat o falešných představách o úspěchu a fanatické pýše na pouhý rozměr a velikost.

 

 

Článek napsal autor před 96 lety, ale slova velmi připomínají něco, co by drahý poradce zřejmě říkal i dnes.


Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2022-12-30

© 2023 E.S. Best s.r.o.