FSFinalWord.cz

Květen 05, 2023

Friday Edition: Výročí konfiskace zlata

Devadesáté výročí zabavení zlata v USA ze dne 1. května 1933 téměř nikdo nezaznamenal, proto tak činíme alespoň přetiskem 17 let starého Final Wordu na toto téma.

 

 

Bezpečný jako zlato

 

Zatímco cena zlata stoupá, množí se i pokusy tuto komoditu jako pojistku proti katastrofě zdiskreditovat. Zarytý obránce statu quo The Economist píše, že zlato je „barbarským reliktem.“ Tento typ mainstreamového pohrdání zlatem jeho zastánce jen utvrzuje v tom, že mají pravdu. Říkají, že až přijde osudný den, zachrání je jen zlato v kapse, nikoli nějaké forwardové kontrakty. Ani The Economist, ani fanoušci zlata ale nemluví o možnosti konfiskací v případě, že osudný den skutečně přijde. Vlády měly po staletí zlato v podstatě pod kontrolou. Spojené státy ho památně konfiskovaly v roce 1933 a komunisté nedovolili nikomu kromě numismatiků vlastnit víc než pár zlatých mincí. Dnes s jeho cenou manipulují centrální banky. Pokud přijde globální pohroma, je dost dobře možné, že vlády zase začnou tento „barbarský relikt“ za fixní cenu svolávat. Do té doby si nadšenci do zlata mohou užívat rostoucí cenu komodity na trhu a (falešný?) klid mysli.

 

 

Článek původně vyšel 8. prosince 2005 v angličtině pod názvem Safe as gold.Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2023-05-05

© 2024 E.S. Best s.r.o.