FSFinalWord.cz

Červen 06, 2023

Friday Edition: Stačila jedna návštěva

Západní politici trvají stále na tom, že udělají vše, co bude třeba, aby Ukrajina zvítězila ve válce proti Rusku, ale také diskutují o tom, jak poskytnout Kyjevu dostatečné bezpečnostní záruky, pokud okamžitě nezíská zpět celé své území. Deník New York Times tento týden uvedl, že západoněmecký model získává v některých evropských hlavních městech na popularitě.

 

Podle M. E. Sarotteové, autorky diplomatické historie s názvem Not One Inch o rozšíření NATO, sjednocení Německa a ruských reakcích, je však mezi dnešní Ukrajinou a západním Německem v období studené války velký rozdíl. Mezi oběma Německy existovala jasná a tvrdá hranice, jak řekla Sarotteová v článku pro New York Times, a takováto situace dnes na Ukrajině není.

 

Zajímavé pro Čechy je, že Sarotteová ve své knize píše, že americký prezident George H. W. Bush se v době sjednocení Německa obával, že by popularita Václava Havla mohla způsobit, že by se šířil jeho názor, aby všechna sovětská i americká vojska opustila Evropu. A to by sjednocení Německa značně zkomplikovalo.

 

Zde je část toho, co řekl Bush v telefonickém rozhovoru s britskou premiérkou Margaret Thatcherovou 24. února 1990:

 

S Havlem jsem vedl zajímavou diskusi (zde a zde). Přijel sem a mluvil o odchodu všech sovětských i amerických vojsk z Evropy. Řekl jsem mu, že si myslíme, že situace USA je jiná než situace Sovětů. Když odjížděl, svá vyjádření k této otázce upravil. Byl jsem velmi potěšen.Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2023-06-02

© 2023 E.S. Best s.r.o.