FSFinalWord.cz

Červenec 07, 2023

Friday Edition: Vyměnili ministra, který vyhrožoval Česku

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang se před měsícem ztratil z dohledu a tento týden ho na postu vystřídal jeho předchůdce a nejvyšší diplomat Číny Wang I. Moc se o tom tehdy nemluvilo, protože to bylo zveřejněno v komunistickém týdeníku Naše pravda, avšak Kang v dubnu vyhrožoval českým politikům kvůli jejich postoji k Tchaj-wanu. Následuje úryvek z rozhovoru s Helenou Kočovou. Celý rozhovor najdete zde.

 

 

Co říkáte na návštěvy politických představitelů různých zemí na Tchaj-wanu a jejich podporu osamostatnění Tchaj-wanu? Jak hodnotíte chování našich, českých politiků - konkrétně předsedy Senátu, předsedkyně Sněmovny i nově zvoleného prezidenta Pavla?

 

Každý ví, že vždy zaujímáme náš postoj politiky jedné země, a na mezinárodní scéně můžete vidět, že většina zemí toto již přijala. Vnímáme, že mezi Čínou a Českou republikou jsou dnes navázány diplomatické vztahy a ČR uzavřela slib a závazek, že zcela uznává politiku jedné Číny. A pokud například někteří z představitelů Česka navštíví Tchaj-wan, v podstatě porušují své sliby nebo svůj závazek, který učinili, když zahájili vztah s Čínou. Podle našeho názoru je to nesprávné jednání. Upřímně doufáme, že jde o jednání jen několika jedinců.

 

Vnímáme, že se tak chovají i někteří další politici z jiných zemí. Doufáme, že tito lidé své chování změní, protože by tím ohrozili diplomatické vztahy s ČLR. Pokud své chování nezmění, budou muset nést důsledky, což může ohrozit nejen diplomatické, ale i obchodní vztahy.

 

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2023-07-28

© 2023 E.S. Best s.r.o.