FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2023

Friday Edition: Lord Runciman a arabsko-izraelské příměří z roku 1948

Příměří v první arabsko-izraelské válce bylo vyhlášeno 9. června 1948. Deník New York Times 12. června 1948 z Lake Success v New Yorku, dočasného sídla Organizace spojených národů, informoval, že někteří militantnější sionisté se obávali, že se příměří změní v další Mnichov.

 

 

PALESTINSKÉ PŘÍMĚŘÍ PONECHÁVÁ HLAVNÍ OTÁZKY NEVYŘEŠENÉ

Zbývá upravit protichůdné zájmy Izraele, Arabů a Britů.

LAKE SUCCESS, N. Y., 12. června

 

 

Klid zbraní a příměří, které vstoupily v platnost v pátek ráno, zdaleka nerozptýlily složitost palestinské otázky. Příměří má trvat pouhých dvacet osm dní a problém zůstává: Co bude následovat?

 

Skutečnost, že žádost Rady bezpečnosti byla přijata, i když zdráhavě, oběma stranami, byla možná „velkým dnem pro OSN“, jak se vyjádřil generální tajemník Trygve Lie. Zároveň je však zapotřebí prozkoumat motivy, které stály v pozadí tohoto rozhodnutí.

 

Jak příměří a klid zbraní ovlivní Izrael a Araby, bude z velké části záviset na způsobu, jakým je mediátor OSN hrabě Folke Bernadotte uvede v život. Těžko lze popřít, že konečné podmínky ohledně zásadní otázky vpouštění Židů ve vojenském věku, tak jak je předložil mediátor, Arabům nevyhovují. A navíc překračují původní úmysly Rady bezpečnosti.

 

Obavy z dalšího Mnichova

 

Někteří zdejší militantnější sionisté již o hraběti Bernadottovi hovoří jako o izraelském lordu Runcimanovi a říkají, že stejně jako Chamberlainův emisar obměkčil Československo v roce 1938, připravuje se na léto 1948 další Mnichov.

 

Celý článek v angličtině najdete zde.

 

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2023-11-03

© 2024 E.S. Best s.r.o.