FSFinalWord.cz

Listopad 11, 2023

Friday Edition: Korupčníci teroristé

Bývalá vedoucí úřadu amerického velvyslanectví v Praze Mary Thompsonová-Jonesová, již jsme citovali ve středu, si v knize vydané v roce 2016 stěžovala, že americká administrativa nebrala vážně její varování před korupcí, která v telegramech posílala do Washingtonu a která později odhalila WikiLeaks. Zde je úryvek z její knihy, která nese název To the Secretary: Leaked Embassy Cables and America's Foreign Policy Disconnect (Uniklé telegramy z velvyslanectví a odtržení americké zahraniční politiky od reality).

 

 

Intenzita informování amerických velvyslanectví o tom, jak to chodí jinde ve světě, se neshodovala s intenzitou zájmu na washingtonské straně. Ochota Pentagonu přijmout českého ministra obrany s takto pošramocenou pověstí (Martina Bartáka v září 2009) naznačuje nešťastný, ale nevyhnutelný postoj, resp. ochotu podřídit nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek vyšší prioritě, jíž je udržení české armády v koaličních aktivitách v Iráku a Afghánistánu.

 

Ostatní zúčastněné strany, včetně Kongresu, propásly příležitost zapojit země, s nimiž Spojené státy chtěly spolupracovat nejvíce, včetně spojenců, jako je např. Itálie. Neviděly, jak korupce činí partnery nespolehlivými. A zjevně ani neviděly, jak vážné bezpečnostní riziko představuje korupce pro Spojené státy. V zemích, kde je spolupráce na prodej, sliby nic neznamenají a vychvalovaná partnerství jsou falešná.

 

Strnulost zakořeněné korupce zabíjí příslib možnosti pokroku, investic a spravedlnosti. Slovy jednoho saúdského partnera: „Existuje netransparentnost, nepotismus, kmenové vztahy. Nepochybuji o tom, že zkorumpovaný úředník je stejný terorista jako ten, který vyhazuje věci do povětří - s ohledem na škody, které způsobuje společnosti.“

 

Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2023-11-10

© 2024 E.S. Best s.r.o.