Srpen 08, 2024
Dva týdny předtím, než odstoupil z prezidentského klání, řekl americký prezident Joe Biden Georgi Stephanopoulosovi z ABC News, že nepotřebuje kognitivní testy, protože je absolvuje každý den. „Denně tím testem procházím. Vším, co dělám. Víte, nejenže vedu kampaň, ale také řídím svět.“ Dodal, že to zní jako nadsázka, ale Spojené státy jsou „nepostradatelnou zemí světa“.
Řídit svět, nebo alespoň jeho značnou část, znamená vytvořit mechanismy pro realizaci strategií a rozhodnutí, která jsou přijímána na nejvyšších úrovních. Biden nemůže být všude ve světě najednou, proto musí mít zavedenou pyramidovou strukturu, která přenáší odpovědnost na nižší úrovně.
Dvě z těchto pyramidových struktur v České republice, za které si Bidenova administrativa může připsat alespoň částečné zásluhy, se stávají terčem útoků ze strany českého byznysu, ačkoliv většina těch, kdo se proti těmto jevům staví, si není vědoma, že tu vůbec hraje roli Bidenova administrativa. „Řídit svět“ někdy znamená zůstat ve stínu, aby se zabránilo nežádoucí publicitě.
První z těchto dvou aktivit je návrh, kterým se mění zákony o České televizi a o Českém rozhlasu ve věci zvýšení koncesionářských poplatků. Diskutovalo se o něm 11. a 12. července ve Sněmovně a má silnou podporu Fialovy vlády. Druhou aktivitou je návrh zákona z dílny Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který firmám ukládá povinnost zvýšit svou kybernetickou ochranu. Obě tato opatření s sebou nesou značné náklady pro dotčené firmy, což znamená, že náklady Bidenova globálního vůdcovství ponesou i české podniky.
Klíčovým aspektem mediální novely, jak jsme uvedli v bulletinu Final Word 1. července, je klauzule, podle níž Česká televize a Český rozhlas budou mít povinnost „přispívat k postupu proti dezinformacím při respektování svobody slova“. Ředitelé České televize a Českého rozhlasu 11. července zdůraznili, že tyto požadavky nepocházejí od nich. Vycházejí však ze zásad Framework to Counter Foreign State Information Manipulation (Rámcového programu vlády USA pro boj proti manipulaci s informacemi ze strany cizích států), stejně jako z Memorandum of Understanding on Countering Foreign Disinformation (Memoranda o porozumění v boji proti zahraničním dezinformacím), které 30. května letošního roku podepsali v Praze americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho český protějšek Jan Lipavský (Piráti). Blinken v Praze řekl, že se jedná o 17. takové memorandum, které USA podepsaly s různými státy: „A prostřednictvím tohoto memoranda o porozumění, prostřednictvím rámce, který jsme vytvořili, máme partnerství se zeměmi za účelem společného rozvíjení kapacit, technických prostředků, lidských zdrojů, organizačních struktur a institucí, nutného rozvíjení spolupráce, abychom se účinně vypořádali s mylnými informacemi a dezinformacemi, které jsou jedem, jenž do našich demokracií vstřikují naši protivníci.“
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj pro CNN Prima News 27. června uvedl, že vláda Petra Fialy diskredituje veřejnoprávní televizi tím, že prosazuje změny zákonů o veřejnoprávních médiích, aniž by je projednala obvyklým způsobem. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ho podle jeho slov informoval, že se na návrhu nic měnit nebude a že vláda nemá jiný způsob, jak zachránit veřejnoprávní média, vzhledem k tomu, že probíhá boj o demokracii. Rafaj na Primě 10. července prohlásil, že vláda používá nedemokratické metody, aby zachránila demokratická média.
V Maďarsku byly na boj proti dezinformacím mobilizovány peníze amerických daňových poplatníků. V době, kdy byl Donald Trump ještě prezidentem, Rádio Svobodná Evropa obnovilo vysílání v místním jazyce. Výhodou úsilí Bidenovy administrativy v České republice je, že k boji proti dezinformacím jsou využívány finance veřejnoprávních médií.
Druhá položka, kybernetická bezpečnost, je více technická, ale v zásadě dosti podobná. Jde tu také o ochranu demokracie před špatnými aktéry a odráží principy jak Rámce pro boj proti manipulaci s informacemi ze strany cizích států, tak také kybernetický dialog mezi vládami USA a České republiky. Když si české podniky stěžují, že kyberbezpečnostní změny navrhované NÚKIB jdou nad rámec toho, co podle směrnice NIS 2 požaduje Evropská unie, obvykle neberou v potaz, že Spojené státy jsou agresivnější než EU co se odstřižení od Číny týče či ve snižování rizik vůči ní. Vláda Petra Fialy je pro takovéto snahy ideálním partnerem.
Tragédií české zahraniční politiky je to, že je ideologická, jednosměrně zaměřená a v podstatě neměnná ve světě, který je neustále v pohybu. Češi se stávají obětí vlastní neschopnosti reagovat na dění kolem sebe. Přehnaně přísné zákony o veřejnoprávních médiích a kybernetické bezpečnosti jsou prosazovány za cenu velkých nákladů pro mnoho českých firem, avšak vláda Petra Fialy není ochotna posoudit všechna možná rizika.
Biden „řídí svět“, ale některá opatření, která jeho administrativa prosazuje na české úrovni, by mohla přivést do úzkých i Fialovu vládu. Odpor ze strany podnikatelů je silný a nepoleví. A jak řekl 10. července na CNN Prima News mediální analytik Aleš Borovan, pokud kabinet mediální zákon prosadí, může to být jeden z hlavních faktorů možného volebního vítězství Andreje Babiše ve sněmovních volbách v roce 2025.
Článek původně vyšel 12. července 2024 v anglickém znění placeného bulletinu Friday Edition pod názvem Czech business indirectly opposes Biden.
Vytištěno z: https://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2024-08-02
© 2024 E.S. Best s.r.o.